STUDIJNÍ POBYT VE FRANCII ERASMUS + reportáž z pobytu

19.05.2026

V rámci programu Erasmus+ vycestovala 17. května skupina 26 žáků na studijní pobyt do Francie. 

REPORTÁŽ Z POBYTU:

V rámci programu Erasmus+ vycestovala skupina 26 žáků na studijní pobyt do Francie.

1. den – Příjezd do Nice a první dojmy z Azurového pobřeží

V ranních hodinách jsme dorazili do krásného města Nice, kde nás přivítalo slunečné počasí 
a atmosféra francouzské riviéry. Po příjezdu jsme zamířili na známý Colline du Château 
(Zámecký vrch), odkud se nám otevřel nádherný výhled na město, přístav i tyrkysové moře. Nechyběla ani společná fotografie u ikonického nápisu "I Love NICE".

Následovalo naše první setkání s mořem na Azurovém pobřeží, které si všichni velmi užili. 
Studenti měli možnost nasát atmosféru města, projít se po pobřeží a obdivovat typickou 
architekturu i místní život.

Během dne si zároveň procvičovali komunikaci v cizím jazyce při nákupu oběda a plnění připravených úkolů v terénu. Žáci si vyzkoušeli praktické situace z běžného života 
a získali nové zkušenosti i větší jistotu při dorozumívání.

První den se nesl v příjemné atmosféře a všichni jsme si odnesli spoustu krásných zážitků 
i prvních dojmů z Francie.

VÍCE FOTOGRAFIÍ VE FOTOGALERII

2. den – města cannes a Antibes

🇫🇷☀️ Druhý den našeho pobytu Erasmus+ ve Francii jsme strávili v nádherných městech 
Cannes a Antibes.

V Cannes jsme si užili skvělý výlet lodí na ostrov Île Sainte-Marguerite 🚤🌴, procházku městem 
i jedinečný zážitek z přímého sledování dění na červeném koberci během filmového festivalu 🎬✨.

V Antibes následoval relax na pláži 🌊 a procházka historickou částí města. Nechyběla ani řada úkolů, her, týmových aktivit a komunikace v angličtině, díky kterým jsme rozvíjeli spolupráci, samostatnost i jazykové dovednosti 🇪🇺😊.

VÍCE FOTOGRAFIÍ VE FOTOGALERII

3. den – mobility

🇫🇷  Třetí den našeho Erasmus+ pobytu jsme z větší části strávili v partnerské škole, kde se naši žáci zapojili do výuky, společných aktivit i komunikace s francouzskými studenty. Součástí programu byly také diskuse o podobnostech a rozdílech mezi českým a francouzským vzdělávacím systémem.

Odpoledne jsme navštívili krásnou baziliku Notre-Dame v Nice a následně si užili odpočinek 
a koupání v malebné zátoce u moře. Den jsme zakončili společným večerním meetingem 
a zhodnocením celého dne.

Žáci si opět procvičili komunikaci v angličtině, spolupráci v mezinárodním prostředí a získali mnoho nových zážitků i zkušeností.

VÍCE FOTOGRAFIÍ VE FOTOGALERII

4. den – mobility

🇫🇷  Čtvrtý den našeho Erasmus+ pobytu jsme dopoledne opět strávili v partnerské škole, 
kde se naši žáci zapojili do výuky, komunikace a společných aktivit s francouzskými studenty. Nechyběly ani diskuse o škole, životě studentů a rozdílech mezi českým a francouzským vzdělávacím systémem.

Odpoledne následoval výlet do Monaka a Monte Carla. Velkým zážitkem byla návštěva Oceanografického muzea, kde žáky zaujala především videoprojekce plavby ponorkou oceánem 
až do hloubky 355 metrů pod mořskou hladinou.

Den jsme zakončili večerní procházkou osvětleným městem Nice, které mělo po setmění 
jedinečnou atmosféru.

VÍCE FOTOGRAFIÍ VE FOTOGALERII

5. den 

Pátek byl naším posledním dnem pobytu ve Francii v rámci programu Erasmus. Po snídani jsme 
si sbalili všechny věci, rozloučili se s místem, které se na několik dní stalo naším druhým domovem, 
a vydali se na poslední výlet po Azurovém pobřeží.

Naší první zastávkou byla malebná středověká vesnička Èze, která se nachází vysoko nad mořem 
a nabízí nádherné výhledy na celé pobřeží Francouzské riviéry. Úzké kamenné uličky, historické domy a příjemná atmosféra nás doslova přenesly do minulosti. Největším zážitkem byla návštěva exotické botanické zahrady Jardin Exotique d'Èze, která je vybudována na místě bývalé středověké pevnosti ve výšce téměř 430 metrů nad mořem. Zahrada je známá sbírkou kaktusů, sukulentů a exotických rostlin z různých částí světa a zároveň nabízí jedny z nejkrásnějších panoramatických výhledů na Středozemní moře.

Poté jsme pokračovali do přímořského města Menton ležícího nedaleko italských hranic. Menton je známý svým příjemným subtropickým klimatem, krásnými zahradami a také citrony, které jsou symbolem města. Prošli jsme si historické centrum s barevnými domy, navštívili pobřežní promenádu a užili si poslední chvíle u moře. Město nás zaujalo svou klidnou atmosférou, množstvím obchodů 
a kaváren i typickou architekturou Francouzské riviéry.

Během prohlídky jsme měli také čas na poslední nákupy suvenýrů a drobných dárků pro rodinu 
a přátele. Po příjemně stráveném dni jsme se vydali na cestu domů. 

Celý Erasmus pobyt pro nás byl velkým přínosem – poznali jsme novou kulturu, zdokonalili se 
v komunikaci v cizím jazyce, navázali nová přátelství a odvezli si mnoho nezapomenutelných zážitků.

VÍCE FOTOGRAFIÍ VE FOTOGALERII

autor článku: Mgr. Lenka Hodaňová

Share