E-TWINNING - PARTNERSKÁ NÁVŠTĚVA V CHORVATSKU

05.05.2024 16:54

e-Twinning
PARTNERSKÁ NÁVŠTĚVA ŠKOLY V CHORVATSKU

Více fotografií

REPORTÁŽ Z POBYTU

1. DEN

Naše eTwinningová skupina vyrazila ve čtvrtek 2.5. na partnerskou návštěvu do chorvatské školy v Andrejaševci. Cestu jsme si zpříjemnili zastávkou v Budapešti a návštěvou Tropikária, atrakce s tropickým deštným lesem, akváriem a podvodním tunelem. V podvečer nás přivítali naši chorvatští přátelé, se kterými jsme se seznámili již v předchozí komunikaci přes dopisy. Strávili jsme příjemné dvě hodiny společnou večeří, prohlídkou školy a společnými aktivitami. Těšíme se na další den :-)

2. DEN

      Druhý den jsme celé dopoledne strávili s našimi partnery.
Po snídani proběhlo vzájemné představení zemí formou prezentací.
Ćeští žáci si připravili české jazykolamy a nejznámější lidové písně. Prezentovali i krátké video našeho města a školy, které sami natočili. poté si ve dvojicích vyzkoušeli vědomostní kvíz na noteboocích. Další úkol spočíval v tom, aby žáci formou rozhovoru získali vzájemně o sobě co nejvíce informací. Zjištěné údaje jsme sepsali a společnou fotografií jsme tento projekt zakončili.
      Odpoledne jsme objevovali krásy největšího města v chorvatské Savonii Osijsku. Prohlédli jsme si krásné historické centrum, a i když nám počasí dnes nepřálo, procházka kolem řeky Drávy po promenádě byla velmi příjemná. Před večeří jsme ještě zvládli navštívit muzeum ve vedlejší vesnici Vinkovci. Vypráví zde příběh nepřetržitého života v této vesnici - od neolitu, přes dobu měděnou, bronzovou, železnou, římskou, dobu stěhování národů, avarsko-slovanské období, slovanské státy až po středověk a novověk. Neuvěřitelných téměř 8 300 let je doložena historie této vesnice. Následovala večeře a čas po večeři jsme věnovali ohybovým hrám v tělocvičně. A už přemýšlíme, jaké nové zážitky nám přinese zítřek.

3. DEN

Třetí den jsme společně zahájili komunikačními hrami a aktivitami v tělocvičně. Potom jsme se rozdělili do několika skupin a naši chorvatští kamarádi nás provedli po své vesnici. Po procházce vesnicí začalo fotbalové utkání, které bylo značně vyrovnané. Překvapením pro nás bylo, že v chorvatském týmu hrála spousta dívek, které se aktivně věnují fotbalu. Kromě fotbalu jsme si mohli zahrát také basketbal nebo volejbal. Venkovní zázemí má partnerská škola opravdu velmi pěkné. Oběd pro nás připravil pan ředitele sám, a to místní speciality na venkovním grilu. Po obědě jsme udělali poslední společné fotky, rozloučili jsme se a slíbili si, že zůstaneme v kontaktu. A snad se příští rok setkáme v naší škole. 

Abychom si zkrátili dlouhou cestu domů, zastavili jsme se u maďarského Balatonu, kde jsme se ve městě Siofok prošli parkem, koupili si zmrzlinu, ovlažili  alespoň nohy v jezeře a svezli se na místním 50 metrů vysokém ruském kole. U autobusu už pro nás měl pan řidič připravenou večeři – ohřáté párky. Další čtyři hodiny cesty už nám utekly a po půlnoci jsme vystupovali na parkovišti u naší školy plni nevšedních zážitků a zkušeností.