TÝDEN V ČESKÝCH REGIONECH - PROJEKTOVÝ TÝDEN 25.-29.3.

25.03.2019 20:07

Projektový týden

Tento naprosto unikátní projekt nám přibližil naši zemi, zvyky, kulturu, přírodu, lidi i památky zážitkovým způsobem. Přinášíme vám každodenní reportáž z dění tohoto týdne.  Moc děkujeme rodičům za podporu projektu a přípravu nápaditých a originálních kostýmů a rekvizit.
 

REGION - VALAŠSKO A BESKYDY

Valašsko a Beskydy nám představila 5. třída. Na úvod děti zazpívaly píseń Po valašsky od zeme a poté nás v překrásné prezentaci  seznámily se svým  regionem. Přítomen byl i Tomáš Baťa, Emil Zátopek, Milan Baroš, Bolek Polívka, Jarmila Šuláková, Jiří Raška, Eliška Balzerová, děvčata v krojích a nechyběli bačové a ovečky. Prohlídka jejich expozice opravdu stála za to! K vidění byly frgály, které napekly maminky žáků, štramberské uši, mapy, leporela, soška Radegasta, valaška a mnoho dalšího skoro jako ve valašském muzeu. Děkujeme! Více fotografií

 

REGION VYSOČINA

Region Vysočina nám představila 8. třída. Přiblížili nám památky UNESCO, Vysočina arénu v Novém Městě na Moravě a sport biathlon, město Jihlavu s magickým podzemím a oblíbenou ZOO, Třebíč s největším ciferníkem hodin na věži ve střední Evropě a židovským městem, typická jídla a proslulé rodáky z řad herců a sportovců. Ochutnat jste mohli salám Vysočinu a brambůrky, které se vyrábí z brambor z Vysočiny. Děkujeme všem žákům, kteří přišli v nápaditých kostýmech např. jste mohli potkat sportovkyni Martinu Sáblíkovou s bruslemi, lyžaře z Nového Města na Moravě i s lyžemi, pracovníky Jaderné elektrárny Dukovany i uranového dolu Dolní Rožínka, zvířátka ze ZOO i ponožkového krále.... však se podívejte sami na fotografie z dnešního dne.

REGION SLOVÁCKO

Region vína a lidové hudby - tedy Slovácko nám představila 6. třída. Přivítání ve slováckém nářečí a krojích bylo netradiční a všechny pobavilo. V prezentaci jsme se dozvěděli o zajímavostech tohoto regionu - města, lidové zvyky a obyčeje, kroje, krajová jídla a pití a také slavné rodáky. Shlédli jsme taká zajímavá videa z kraje a úryvek ze seriálu Slovácko sa nesúdi. Nechyběl závěrečný kvíz a prohlídka typických předmětů. Tož ogaři a cérky děkujem! Více fotografií

REGION PRAHA

Region hlavního města Prahy nám představila 7. třída. Pod vedením průvodkyň jsme zavítali na prohlídku Prahy, shlédli jsme prezentaci o pražských památkách a pamětihodnostech, poté nás pozdravily osobně slavné historické  či známé postavy: kněžna Libuše, Tomáš G. Masaryk, Karel IV. a kuchař Zdeněk Polreich. Viděli jsme Golema, ducha, hradní stráž, živou sochu a mnoho dalších artefaktů z Prahy. No kde potkáte tolik oživlých historických osobností  pohromadě! Ochutnali jsme pražské koláčky a také pražsku vodku (samozřejmě to byla jen voda). Musíme také vyzdvihnout úžasně nápadité kostýmy žáků školy, potkat jste dnes mohli pražské Pepíky, žižkovské mimino, spoustu turistů, kostlivce z orloje, vojáky či policistu pohotovostní jednotky městské policie Praha.... No však se podívejte na porci fotografií z dnešního dne. Opět velký dík všem za úžasný zážitek!

REGION ŠUMAVA

Tento krásný zalesněný region nám představila 9. třída. Na přivítanou dostali žáci koláček, prezentace přiblížila dětem šumavskou přírodu, zvířata, osobnosti, typická jídla,sklářství, ale také sportovní dřevařskou soutěž Timbersports či seriál Policie Modrava, který se na Šumavě natáčel. Nechyběl kvíz či letecké záběry Šumavy a také Vydrýsek - hrdina večerníčku z České televize. Více fotografií

TÝDEN V REGIONECH VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Projekt Týden v českých regionech jsme si užili také při každodenních činnostech ve školní družině. Paní vychovatelka Lapešová s dětmi ze 3. oddělení si pro nás připravila soutěž ve stylu máme rádi Česko zaměřenou na naše regiony a tak jsme hádali otázky, ale také písničky z daných oblastí a to vše v týmech. Byla to super zábava! Děkujeme. Ve druhém oddělení jsme tento týden pojali přímo rekordně a tak se zde vytvářely maxi věci typické pro dané regiony. Vznikl tak maxifrgál z Valašska, maxi korbáček z vlny, maxi brambora z bramorových tiskátek z Vysočiny, maxi salám Vysočina, maxi terč na biathlon, maxi hrozen, koštýř, golem, maxi koruna krále Karla IV. a také maxi šumavský hříbek. Více fotografií