STUDIJNĚ-POZNÁVACÍ POBYT VE FRANCII - ERASMUS +

08.10.2022 05:19STUDIJNÍ POBYT ERASMUS + VE FRANCII

"POZNÁVÁNÍ ROZŠIŘUJE OBZORY"

Od 28.9 do 9.10. pobývalo 30 žáků z 2.stupně na studijně - poznávacím pobytu ve Francii, během kterého navštívíli mnoho historických i přírodních památek a zajímavých míst. Setkali se však hlavně s francouzskými žáky ve škole v Contes, se kterými se již znali z hodin angličtiny v rámci E-twinningu a komunikovali v angličtině při společných aktivitách.
 

FOTOREPORTÁŽ Z POBYTU

 

DEN 1.

MONTREAUX - ŽENEVSKÉ JEZERO (29.9.)

První deštivý den jsme přijeli do Švýcarska k Ženevskému jezeru do lázeňského městečka Montreux. Moc jsme si přáli, aby alespoň chvilku nepršelo, což se nám nakonec splnilo Prošli jsme po nádherné rozkvetlé promenádě a udělali spoustu fotek, zejména u sochy Freddieho Mercuryho, kterou vytvořila česká sochařka Irena Sedlecká. Potom jsme si prošli malé muzeum skupiny Queen. Nejvíce nás zaujala místnost, ve které členové skupiny Queen s Mercurym osobně natáčeli na mixážním pultu některé z posledních songů. Mohli jsme si také vyzkoušet, jak to funguje. Po prohlídce jsme vyrazili dál do Francie směr horské městečko Sallanches blízko Mont Blancu.                                   

Více fotografií

 

DEN 2.

CHAMONIX - ÚPATÍ MONT BLANCU (30.9.)

Náš druhý den začal ve francouzských Alpách ve vesnici, kde se v roce 1924 konaly první zimní OH, v Chamonix. Zde jsme si ve skupinkách mohli projít malebné uličky, nakoupit suvenýry a kochat se horami, které vykukovaly mezi mraky. Autobusem jsme se pak přesunuli blíže k Merlet Wildlife parku. Část cesty jsme museli vyšlapat, protože zde není cesta pro autobus. Byla to celkem makačka, ale stálo to za to! V tomto parku, ve výšce 1500 m n.m., jsme měli za úkol nafotit v přírodě všechna zvířata, která jsme tam uviděli, např. dańky, kamzíky, alpaky, lamy, kozorožce, sviště a další. Kromě zvířat jsme si ve chvílích, kdy se mlha zvedla, užili nádherných výhledů na masív Mont Blanc. Další zastávka směřovala k vodopádu nedaleko našeho hotelu, kde jsme zakončili svůj den v restauraci na dobré večeři s dezertem. Večer jsme ve skupinkách podle tříd plnili úkoly a odpovídali na otázky, týkající se toho, co jsme dnes a včera viděli. Den byl báječný, protože jsme ho celý strávili na čerstvém vzduchu v přírodě a viděli spoustu zajímavých míst.

Více fotografií

 

DEN 3.

ŽENEVA (1.10.)

Kvůli vytrvalému dešti jsme museli změnit původní program a vydali se do méně deštivé Ženevy. Musíme říct, že to byla dobrá volba. Prohlídku města jsme zahájili fotografováním květinových hodin a pak jízdou turistickým vláčkem kolem Ženevského jezera. Spoustu dalších pěkných fotek jsme si pořídili u známé dominanty Ženevy, a to vodní trysky na mole, která chrlí vodu do výšky až 140 m. Potom jsme vyrazili do přírodovědeckého muzea, které nás opravdu nadchlo. Zároveň zde někteří z nás splnili jeden z úkolů, a to navázat s někým konverzaci v angličtině. Následovala procházka po historickém centru, kde jsme vstoupili do katedrály sv. Petra, dále jsme viděli nejstarší ženevský dům a další významná místa. Na závěr jsme si zajeli autobusem k budově OSN. Zde se nachází obrovská "zlomená židle", která připomíná oběti nášlapných min. Po večeři jsme se sešli ve společenské místnosti našeho hotelu, abychom si shrnuli zážitky proběhlého dne a získali body do celopobytové hry mezi jednotlivými třídami

Více fotografií


DEN 4.

NOČNÍ NICE (2.10.)

Čtvrtý den byl ve znamení přesunu z Alp na jih do Nice (550 km). Po dobré snídani jsme se sbalili a nastoupili do autobusu. V Chamonix jsme vjeli do tunelu pod Mont Blanc (12 km dlouhý) a vyjeli už v Itálii. Po cestě jsme si udělali zastávku v italském horském městečku Aosta a dali si oběd u Mac Donalds. Cesta byla dlouhá a celkem jsme projeli 63 tunelů. Od Janova už jsme jeli podél pobřeží a užívali si výhledy na moře. Po ubytování a večeři jsme vyrazili na noční procházku do centra Nice a konečně k moři. Moc jsme si to užili.

Více fotografií

 

DEN 5.

NICE (3.10.)

Ráno v 9.30 jsme se sešli u snídaně. Každý si mohl vybrat, co chtěl. Jednoznačně vítězily croasanty s čokoládou. S plnými bříšky jsme si vyslechli plán dne. Nejprve nás čekala cesta  tramvají do starého části města - Vieux  Nice. Bylo velmi napínavé, zda zvládneme vystoupit ve správné stanici. Kupodivu jsme to zvládli všichni a vydali jsme se na Zámecký vrch - Montee du Chateau. Zde jsme měli možnost obdivovat krásné výhledy na moře a město a nádhernou vodní kaskádu. Někteří z nás si také vybrali jachtu, kterou si jistě jako dospělí koupí. U známémého nápisu # I LOVE NICE jsme si pořídili mnoho fotografií na památku na toto krásné a zajímavé město. Oběd ve starem městě byl testem naší znalosti cizích jazyků. Dostali jsme od paní učitelky eura a měli jsme za úkol se najíst. Každý musel svůj oběd vyfotografovat.  Po jidle nám zbylo ještě pár minut na to, abychom  se podívali po suvenýrech a prošli si další část města. Dnešní den bylo opravdu krásné teplé slunečné počasí, a to nám má vydržet až do konce pobytu. Ovšem dnes jsme zašli na kamenitou pláž, kde se spouta z nás pobavila v nádherném modrém moři a všichni jsme si odpočinuli. Odpoledne jsme si ve staré části města prohlédli vodotrysky a zároveň jsme dostali pokyny k další hře. Vsichni jsme měli předem určené skupiny. Každá skupina dostala mapu. Zde byla vyznačená místa, která jsme měli najít a vyfotit je. Pro  každou skupinu byly jiné úkoly. Došli jsme na hotel, povyprávěli si zážitky z cesty a šli na večeři.

Více fotografií

 

DEN 6.

ŠKOLA V CONTES A MONAKO (4.10.)

Ráno jsme museli poměrně brzy vstávat, protože po snídani nás čekala cesta do školy v Contes. Po příjezdu jsme byli uvítáni francouzským ředitelem školy, učiteli i žáky. Překvapili nás společnou snídaní, při které jsme se začali seznamovat s francouzskými žáky. Potom jsme se šli podívat do atria školy, kde všichni tráví společné přestávky. Zde jsme poznávali spoustu dalších studentů. Všichni na nás byli velmi zvědaví a chtěli si s námi povídat. Po přestávce jsme šli do tříd, kde jsme s vybranými žáky plnili úkoly. Následně jsme všichni společně odjeli do Monaka. Na cestu jsme se rozdělili do dvou autobusů a vždy seděl jeden Francouz a jeden Čech, abychom mohli pokračovat v navazování přátelských vztahů.
V Monaku jsme navštívili Oceánografické muzeum. Viděli jsme žraloky, obrovskou želvu a spoustu dalších zajímavých mořských živočichů. Nakonec jsme si v muzeu zahráli hru, při které každá skupina měla najít konkrétního mořského tvora. Návštěva terasy s krásným výhledem na Monako byla kouzelným zakončením celé prohlídky. Při procházce Monakem jsme viděli knížecí palác, kasino, spoustu jachet a nádherných drahých aut. Na závěr prohlídky jsme jako ocenění za soutěž z předešlého dne dostali výbornou zmrzlinu. Další odměna nás čekala od pánů řidičů, kteří s námi projeli závodní trasu F1. Po večeři někteří odpočívali a ti zdatnější se vydali na malé osvěžení v moři a noční prohlídku města Nice.

Více fotografií 

DEN 7.

ANTIBES A MARINELAND (5.10.)

Ráno jsme měli pohodu, protože odjezd autobusu za dalšími zajímavostmi byl až v 9 hodin. Jeli jsme do Marinelandu - mořského světa. První program, který jsme mohli zhlédnout, byla show s lachtany. Bylo velmi zábavné sledovat vystoupení těchto zvířat, která za rybí odměnu předváděla různé triky. Následovala krátká přestávka, kterou jsme využili k prohlídce plameňáků. Potom nás čekalo vystoupení delfínů. Tato krásná a inteligentní zvířata nás velmi zaujala a bylo nám líto, že jejich vystoupení už končí. Vydrželi bychom je sledovat i delší dobu. Bylo poledne a my jsme opět dostali peníze na oběd. Protože jsme již zdatní cestovatelé, každý si bez problémů koupil k obědu, co chtěl. Všichni jsme si svoje menu pochvalovali. Nyní byl čas na průzkumnou cestu po celém rozsáhlém areálu. Byli jsme nadšení, co všechno jsme zde mohli vidět. Různé druhy tučňáků, želv, ryb, žraloků...prostě paráda! Ani jsme se nenadáli a byly dvě hodiny odpoledne  a začala show kosatek. Ani jsme nedýchali, když tato majestátní zvířata proplouvala před námi. A co teprve jejich vystoupení! Trenéři udělali rukama či nohama pár rychlých pohybů a kosatky přesně věděly, co mají dělat. Skákaly, otáčely se, plácaly ocasem, mávaly a předváděly různé triky. Prostě úžasné! Určitě na toto vystoupení budeme dlouho vzpomínat. Být v této části Francie a nenavštívit Antibes - městečko Pabla Picassa, je nemyslitelné. Bylo velmi zajímavé prohlédnout si jeho díla. Jistě byl zábavný komentář chlapců nad Piccassovými díly: "To je horší, jak v naší výtvarce". Závěr dne jsme strávili na malebné písečné pláži. Koupání, soutěže a pobyt na pláži byl velmi osvěžující. Byli jsme překvapeni, že už je sedm hodin. Sice jsme přijeli pozdě na večeři, takže jsme museli do jídelny jako poslední, ale vůbec nám to nevadilo, zvláště, když jako zákusek bylo magnum nebo zmrzlinový kornout.

Více fotografií

 

DEN 8.

ŠKOLA V CONTES A PHOENIX PARK (6.10.)

Ráno jsme se nasnídali už v 7.15 a poté se vydali do školy v nedalekém Contes. Tam nás přivítali francouzští žáci se svými učiteli. Opět jsme se rozdělili do skupin a dělali společné aktivity, kterými jsme rozvíjeli naši angličtinu. Zde jsme strávili celé dopoledne. Překvapením pro nás byla návštěva novinářky, která o nás napíše článek do místního tisku. Udělala s námi i několik fotografií. Následně jsme se dvěma autobusy vypravili do Nice. Seděli jsme ve dvojicích (Čech a Francouz), abychom si mohli spolu povídat. Po příjezdu do Phoenix parku - botanické zahrady s největším skleníkem v Evropě - jsme si spolu s francouzskými kamarády snědli výborný oběd, který připravila škola v Contes (tuňákový sendvič, sušenku, plátek sýru, jogurt, banán). Znovu jsme se rozdělili do dvou skupin. Jedna šla na prohlídku skleníku a ta druhá procházela venkovní částí parku. Potom jsme se vyměnili. Na konci dne jsme se rozloučili a jeli tramvají do centra města Nice, kde jsme si mohli nakoupit dárečky a upomínkové předměty.

Více fotografií

 

DEN 9.

VESNIČKA ÉZE
A POSLEDNÍ DEN V NICE (7.10.)

Dnes jsme jeli autobusem do vesnice jménem Éze. Bylo to zde nádherné, protože je to vesnice už ze středověku. Užili jsme si krásné výhledy na okolí i prohlídku rozmanitých exotických rostlin. Zaujaly nás také různé krámky s uměním a místními výrobky. Cestou zpět do Nice jsme obdivovali nádherné moře a místní architekturu. Oběd v Nice jsme si opravdu vychutnali, neboť jsme opět dostali eura a každý si koupil jídlo dle své chuti. Nikdo s nákupem už neměl problém, protože jsme zdatní cestovatelé, kteří jsou velmi dobře jazykově vybaveni. Odpoledne jsme strávili na pláži. Někteří se koupali v moři, někteří hráli hry a někdo si jen tak užíval sluníčka a moře. Prostě nádhera. Čas před večeří jsme využili k poslednímu nákupu dárků a suvenýrů z Francie. Také jsme obdrželi ocenění ve formě zmrzliny za soutěž o nejlepší fotografie. Večeře v podobě sýrové pizzy, lasagne a zmrzliny nás všechny příjemně překvapila. Obávali jsme se, že budou zase brambory. Po večeři jsme se vydali na poslední procházku po Nice. Prohlédli jsme si přístav a rozloučili se s mořem. Na posledním meetingu proběhlo vyhodnocení naší soutěže. Výsledky byly velmi těsné. První místo patří deváťákům, druhé místo třídě 8. B a třetí místo 8.A. Následovala poslední večerka a další den balení a cesta domů. Ani se nám z prosluněné Francie nechce. Někteří z nás již plánují, že se do Nice určitě někdy vrátí…

Více fotografií


DEN 10.

BALÍME A ODJÍŽDÍME (8.10.)

V sobotu 8.10. náš pobyt ve Francii bohužel skončil. Někteří z nás se začali pro jistotu balit už večer, ale další polovina to nechala na ráno. Snídaně byla v 9 hodin a mohli jsme si vzít s sebou ze snídaně nějaké jídlo do autobusu. Zkontrolovali jsme pokoje, abychom tam nic nezapomněli, a dali sbohem městu Nice, kde jsme byli ubytovaní v hotelu Azuréa. Při zpáteční cestě jsme se ještě zastavili ve starobylém francouzském městečku Menton. Prohlédli jsme si město, navštívili místní tržnici a naobědvali jsme se. Před nástupem do autobusu jsme se naposledy rozloučili s mořem a pokračovali v cestě domů. Do Moravského Krumlova jsme přijeli v neděli 9.10. v 6:15 hodin kde na nás u školy už čekali naši rodiče. Poznávací zájezd jsme si moc užili... A v pondělí opět do školy.
 

Více fotografií