LEGIOVLAK V IVANČICÍCH

20.10.2019 09:30

V pátek 18.10. se žáci 9.ročníku vydali na exkurzi na ivančické nádraží. Právě tam byla minulý týden k vidění expozice legionářského vlaku.

Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.  Cíl tohoto celorepublikového projektu? Vzbudit v žácích národní uvědomění a národní hrdost. A samozřejmě ukázat, jak pracně a zárověň úspěšně budovala svou prestiž nově vznikající Československá republika po roce 1918. Více fotografií