BESEDA - JAK SE RODÍ SCÉNÁŘ - 7.12.

09.12.2018 21:00

V pátek 7.12. 2018 se na naší škole uskutečnila beseda s názvem Jak se rodí scénář. Diskutovat se žáky 7.,8.a 9. ročníku přišel autor a režisér divadelní hry Eliška Jiří Nejedlý a herec divadelního souboru Bezgest Marek Ostrovský. Děti se seznámily nejen s osobností Elišky Junkové, která inspirovala pana Nejedlého k napsání scénáře, ale také s tím, jak dlouhá může být cesta od nápadu k samotné realizaci. Pokud se člověk rozhodne napsat scénář, jsou za tím hodiny práce, v tomto případě vše bylo ještě ztíženo faktem, že předlohou byla skutečná postava. Pan Nejedlý musel načíst řadu materiálů, knih, pátrat v archivech, několikrát scénář přepisoval a upravoval. Také výběr herečky byl náročný, jelikož roli Elišky doplňuje zpěv. Pan Nejedlý ocenil herecké kvality Jitky Cafourkové i Marka Ostrovského. Ten žákům přiblížil, jak podle scénáře vzniká divadelní hra. Snažení všech protagonistů bylo korunováno několika úspěšnými představeními v Moravském Krumlově a v Praze při příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa. Divadelní hru také osobně viděl nevlastní syn p. Junkové a velmi se mu líbila, na druhé představení dokonce přijel s celou svou rodinou, a to je jistě pro autora této hry úžasné ocenění. Věříme, že tato beseda povzbudila a motivovala žáky k rozvíjení vlastní kreativity a ukázala jim možnost, jak využívat svých čtenářských zkušeností pro vlastní tvorbu.
Mgr. Michaela Vejvalková  Více fotografií