DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ

11.11.2019 11:03

V hodinách dějepisu, vlastivědy a občanské výchovy si žáci šestých tříd, pátého a devátého ročníku seznámili s historií vzniku tohoto světového svátku.

11.listopad - DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ, je den věnovaný památce válečných veteránů. Tento den byl vybrán symbolicky na památku podepsání příměří mezi Spojenci a Německem, čímž byly ukončeny boje 1.světové války. V některých zemích je označován jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Ani po ukončení bojů 2.světové války nenastal mír a od září 1945 ještě nebyl den, kdy by nebyla válka - ano, jeden jediný den. Mezi příslušníky Armády ČR jsou také váleční veterání, protože i naše vojenské jednotky bývají nasazovány do válečných oblastí na různých kontinentech.

Symbolem DNE VETERÁNŮ je vlčí mák na památku padlých na území Flander v průběhu 1.světové války.      Mgr. Jana Pavlíčková

Dopis francouzského vojáka

Milá matko, překročili jsme les Vaux Chapitre. Je to hrůza, jeden kráter vedle druhého, v každém leželi tři nebo čtyři mrtví, Francouzi i Němci, jeden přes druhého. Jsou tady mrtví z října, pod nimi ti, co zemřeli v červnu, a pak už jen holé kostry těch březnových. Někteří ještě vypadají, jako by spali, modré a šedé uniformy jsou dnes nazelenalé. Nacházíme kusy těl, jsou téměř jako stromy, které tady nemají ani koruny, ani větve. Střely je roztrhaly až ke kořenům. Je tady pusto a ticho. Obrovský hřbitov lidí. Přeskakujeme mrtvé, bojíme se jich. Zítra jdeme do útoku. Modli se za mne.