22.BŘEZEN - SVĚTOVÝ DEN VODY

21.03.2019 07:18

JIŽ OD ROKU 1993 SLAVÍME 22. BŘEZNA SVĚTOVÝ DEN VODY.

Důvodem je skutečnost, že na světě více jak miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody, nemá přístup k vodě. Propagace nevládních organizací věnujících se problémům spojeným s vodou je zaměřena na čistotu a ochranu vod a jejich šetření.

Pár čísel pro naši představu o důležitosti vody: 60% hmotnosti lidského těla tvoří právě voda. Již při ztrátě 1,5% vody v těle začíná dehydratace. Ztráta 4% přináší dramatické snížení tlaku, poruchy soustředění a silnou bolest hlavy. Bez vody není možné udržovat hygienu, nedá se vařit ani pěstovat zeleninu - bez ní se prostě nedá žít. A bohužel je skutečností, že každý den umírá na nemoci způsobené nedostatkem vody a hygienického zázemí víc než 700 dětí.. Celosvětově přibližně 35% nemocnic nemá zdroj tekoucí vody. Stovky dětí tráví denně hodiny na cestě pro vodu.V naší republice se máme v porovnání s těmito fakty velice dobře, máme pitnou tekoucí vodu. Ale je jí nedostatek a je naší povinností vodou šetřit. Na zdraví nás všech - připijme si pitnou vodou.